More

  Uykuya dair daha önce duymadıklarımız!

  Uyku hepimizin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri. Bazılarımız gece uykuya dalmakta hiç zorlanmıyor. Ama bazılarımız ise 45 dakikadan önce uykuya dalamamaktan şikayetçi. Ya da, bazı insanlar “bana 4-5 saatlik uyku yetiyor” der. Bazıları ise, 9-10 saatten önce uyanamıyor. Uykuya dair bugüne kadar öğrendiğimiz hemen hemen her şeyi son 25 senede öğrendik. Fakat daha önce duymadığınız ilginç bazı bilgiler var. Bunları sizin için derledik. Hazırsanız başlıyoruz…

  Uyku ile ilgili duymadığınız 15 ilginç bilgi!

  1. Yapılan bir araştırmaya göre günde 6-7 saat uyuyan insanlar ortalama yaşam süresi olarak günde 8 saat uyuyanlara göre daha uzun yaşıyor.
  2. Bilim insanları hala neden uykuya ihtiyacımız olduğu konusunda kesin bir fikre sahip değil.
  3. İnsanların yüzde 12si siyah beyaz rüyalar görüyor. Daha da ilginç olan şey ise, bu oranın renkli televizyonların yayılmasından önce yüzde 75 olması.
  4. Hayatınızda hiç görmediğiniz birisini rüyanızda görmeniz mümkün değildir. Ancak birini rüyanızda görmeniz için yanınızdan geçmesi bile yeterlidir.
  5. Eğer 16 saat boyunca uykusuz kalırsanız, kanınızda %0.5 oranında alkol varmış gibi sarhoş olabilirsiniz.
  6. Kadınlar biyolojik olarak erkeklerden 1 saat daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyormuş. Özellikle bebeği olan aileleri düşününce çalışan anneler için başta olmak üzere tüm kadınlar için çok zorlayıcı. Bir o kadar da ilginç diyebiliriz.
  7. Bilim insanlarına göre uyku pozisyonumuz kişiliğimiz hakkında bilgi verebiliyor. Örneğin cenin pozisyonunda uyuyan biri normal hayatta dışa dönük olsa da içinde bazı problemler yaşıyor olabilirmiş.
  8. Çoğumuzun sandığının aksine koyun saymanın uykuya hiç bir yardımı olmadığı konusunda bilim insanları hemfikir.
  9. Uyumaktan korkan, uyku fobisi olan insanlar var. Bu fobinin adı ise Somnifobi.
  10. Ortalama her insan bir gecede 2-6 kez arası uyanıyor. Fakat uyandığını hatırlamıyor. Hatta bazı insanların 11 kez uyandığı bile tespit edilmiş. Hatırlamadığımız için uyanmadığımızı sanıyoruz. Hatırladığımızda uykumuz kaçmış oluyor.
  11. Az uyumak ağrı eşliğimizi düşürür. Yani normalde çok hissetmediğimiz ağrılarınız son zamanlarda arttıysa az uyuyor olabilirsiniz dostlarım.
  12. İşitme engelli kişilerin rüyalarında işaret diliyle iletişim kurdukları gözlenmiş.
  13. Görme engelli kişiler rüyalarında da görsel unsurları algılayamıyor. Fakat işitmesi dokunma ve koklama anlamında oldukça hassas bir deneyim yaşıyorlar.
  14. REM uykusu sırasında görülen rüyaların, uykunun REM olmayan evrelerinde de görülebildiği ortaya çıktı.
  15. Çernobil Faciası ve Challenger Mekiğinin düşmesinin bir noktada sebebinin uykusuzluk olduğu söyleniyor. Yani uykusuzluk, küçük büyük pek çok faciaya sebep olabiliyor.

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz