More

  Türkiye’nin Cennet Mekanları 2: Bozcaada!

  Türkiye bildiğimiz gibi birçok doğal ve kültürel güzelliğe sahip bir ülke. Eh, yurt dışına çıkmak zaten Cennet Vatanımıza da haksızlık olacağından çıkmıyoruz. Evet asla başka bir sebepten değil… Her yaz nerede tatil yapsak, nereyi keşfetsek diye düşünüyoruz. Bozcaada da eğer hala gitmeyenler varsa muhteşem bir seçenek. Aslında gidenler için de öyle, Bozcaada’dan sıkılır mı insan?

  Bozcaada Nerededir?

  Bozcaada, ülkemizde yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer alıyor. Özellikle tarihi evleri ve nostaljik yapısı pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Çanakkale’ye bağlı bir ada olarak da bilinen ada, aynı zamanda Ege’nin kuzeyinde yer alır. Türkiye’nin 3. büyük adası olma özelliğini taşıyan Bozcaada, Akdeniz iklimine sahiptir. Aynı zamanda düşük bir nem miktarına sahiptir.

  Nasıl Gidilir?

  Çanakkale’den Bozcaada’ya feribotla ulaşabilirsiniz. Ezine ilçesi Geyikli’den feribot bulunmakta. Feribot seferleri yaz ve kış aylarında farklılık göstermekte. Ancak feribota arabayla da bilebilirsiniz. Bu da araçla gelecekler için iyi bir fırsat.

  Havayolunu tercih edenler için adaya en yakın havalimanı yine Çanakkale’de bulunmakta.

  Gezilecek Yerler

  Tarihi dokusu ve temiz havasıyla ada her mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir yer olmaya devam ediyor. Yunan Mitolojisinde Tenedos, Antik Çağ’da Leukophrys olarak geçer. Adada Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri olmak üzere; Meryem Ana Kilisesi, Ayazma Manastırı, Bozcaada Kalesi, Bozcaada Müzesi, Tarihi Rum Mahallesi, Tarihi Türk Mahallesi, Ayazma Plajı ve Akvaryum Koyu gibi bir çok ikonik mekan bulunmakta.

  Aynı zamanda, adada bir gün geçirecekler için bazı aktivite önerilerinde bulunabilirim. Örneğin, üzüm bağlarını gezebilir, gezerken bir poşet doldurabilirsiniz. Taptaze ve organik üzümlerin hoşunuza gideceğinden eminim. Bu arada, üzüm bağlarını gezmek için Bozcaada Bağ Yolu’na gidebilirsiniz. Bağ yolu’nda bisiklet de sürebiliyorsunuz.

  Öte yandan, şarap tadımı da yapabilirsiniz. Üzüm bağları bu kadar çok olan bir yerde şarap evlerine gidip tadım yapmadan dönmek olmaz.

  Son olarak, adada oldukça fazla sanat galerisi de mevcut. Bir sanatsever olarak gezmeye ve bakmaya duyacağınız galerilerde vakit geçirmek de oldukça keyifli olacaktır.

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz