More

  Son Yılların Trendi Trap Müzik

  Aslen 1990lı yıllarda Amerika’da ortaya çıkmıştır Trap müzik kültürü. Ve son yılların en çok dinlenen müzik türlerinden biri haline geldi. Özellikle Türkiye’de Ezhel, Ben Fero gibi sanatçıların öncülüğünde dinlenmeye başlandı. Peki, bu son yılların trendi Trap müzik nedir?

  Trap Müzik ile Rap Müzik Farkı

  Rap müziğe olan benzerliğiyle dikkat çeker. Fakat rap müzikte var olan şiirsellik Trap’te bulunmamaktadır. Kafiyelerin daha az baskın olduğu sözler yazılır. Trap müzikte mühim olan şarkının mesajı direkt olarak iletmesidir. Sözler, ritm ile uyuşur. Son yılların trendi trap müzik te diğer müzik türlerinden farklı olarak auto-tune kullanılır. Auto-tune, söyleyen kişinin sesini otomatik olarak ayarlar. Çalgı ve sesin tek parça duyulmasını kolaylaştırır. Geleneksel rap müzikte beatbox ve davul kullanılır. Fakat trap müzikte farklı olarak yoğun bir bass kullanılır. aynı zamanda trapte snythesizer kullanılır.

  Son Yılların Trendi Trap Müzik Tarihi

  Trap kelimesinin ingilizcede “tuzak” anlamına gelmesi bu müzik türünü özetliyor gibi. Farklı müzik türlerinden beslenerek kendi özgünlüğünü yaratıyor bu müzik türü. Tekno, trans gibi türleri ağına düşürüyor yani. Autotune gibi dijital altyapılar ve dubstep kullanıldığı için tekno ve trans etkileri de taşıyor tabii.

  2010’lu yıllarda patlama yaşayan trap tarihi aslında 1990’lı yılların Güney Amerika’sına dayanıyor. O zamanlar flüt ya da synthesizer kullanan rapçiler bugün tarihteki ilk trapperlar olarak anılıyor.

  Öte yandan, trap ile t-rap kavramlarını da karıştırmamak gerekiyor. T-rap Türkçe Rap anlamında kullanılıyor. Fakat Trap yukarıda da bahsettiğim gibi başlı başına bir müzik türünü ifade ediyor.

  Klasik Hip hop müziğinde şarkıcılar başında kendini tanıtır. Şiirsel özellikli sözler yazar ve okur. Fakat hiphop, rap vb. müzik türlerine göre oldukça yeni ortaya çıkan trap müzik pek kural barındırmıyor desek yalan söylememiş oluruz. Müzisyen yalnızca kendi istekleri ve kişisel tercihlerini ön plana koyuyor bu türde.

  Ayrıca, son yılların trendi Trap müzik genel olarak ofansif, sert sözler barındırsa da tam olarak afro amerikan kültürünü barındırmıyor. Bu nedenle de diğer müzik türlerinden daha geniş bir kitleye hitap edebiliyor.

  En Ünlü Trap Şarkılar:

  Eğer daha önce hiç dinlemediyseniz aşağıdaki trap şarkılara göz atmak isteyebilirsiniz:

  • Major Lazer – Orijinal Don
  • Young Jeezy – Trap Star
  • Ezhel ft Artz&Bugy – Hayrola
  • Ben Fero – Mahallemiz Esmer
  • Khontkar – Legal
  • Anıl Piyancı – Saldır Saldır

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz