More

  Taş-Kağıt-Makas Nasıl Kazanılır?

  Her yaş grubunun vazgeçilmez oyunlarından biri olan taş-kağıt-makas çoğu insan basit bir oyun gibi düşünüyor. Fakat, bilim insanları, insanların rekabet halindeyken gösterdiği davranışları anlamak açısından model olduğunu iddia ediyor.

  Bu oyunu dünyada hiç kaybetmeyen biri var fakat bu bir insan değil, bir robot! Bu robotu tabi ki yalnızca Taş-Kağıt-Makas oynaması için üretmediler. İnsan davranışlarını analiz edebilmek için ürettiler. Bu robot, bu oyunda karşısındaki kişinin hareketlerini çok kısa sürede algılıyor. Üstelik hangi hamleyi yapacağını analiz ediyor, dolayısıyla karşısındaki herkesi yeniyor.

  Kimilerinin yalnızca şans işi olarak düşündüğü bir oyun bu. Yine de kimileri belki birtakım stratejilerle de kazanmanın mümkün olabileceği fikrini ortaya atmıştır. Bu fikrin sahibi Çinli araştırmacılardı. 360 öğrenciyi 6 kişilik gruplara bölerek ve rastgele eşleştirmeler yaparak 300 tur oynattılar. Her turun sonunda ise kazanan oyunculara ödül olarak bir miktar para verdiler. Bilim insanları hemen hemen bütün turlara yakınını izlediler. Bunun üzerine bir oyunda kazanan yarışmacının diğer turda da aynı kararları aldığını gözlemlediler. Bunun yanı sıra, bir oyuncunun eğer ikiden fazla kez kaybederse, diğer turda karşıdakinin hareketlerini birebir tekrar ettiğini fark ettiler. Yani eğer X oyuncusu çabucak yeniliyorsa. Ve Y oyuncusu, X’in kağıdını kesmek için makas yapmışsa, X oyuncusu bir sonraki seferde genellikle taş hamlesi yapıyor. Çünkü taşın daha güçlü bir seçenek olduğunu düşünüyor. Buna ‘kazan-bekle, kaybet-değiştir‘ stratejisi adı veriliyor.

  Öte yandan, ”taş-kağıt-makas” sıralamasını unutmamak gerekiyor. Yani ilk oyunda kazanan oyuncuların yaptıkları son hareketi tekrarlamaya meyilli olduğu söyleniyor. Kaybedenlerin ise hamleyi bir sonraki oyunda değiştirdiği görülüyor. Işte tam da burada ince bir nüans devreye giriyor: Kaybeden oyuncular, hamle değişikliğini ‘taş-kağıt-makas’ sıralamasına göre yapmaya meyilli. Yani son oyunda ‘taş’ yaparak kaybettiyse, bir sonraki oyunda bu kez ‘kağıt’ tercihini kullanıyor. Bunun üzerine tekrar kaybederse bu sefer de ‘makas’ seçeneğine geçiyor.

  tas-kağıt-makas

  Kısaca taş-kağıt-makas oyununda nasıl kazanacağız?

  Bir örnekle açıklayalım; diyelim ki bir turu kaybettiniz. Diğer turu kazanmak için: Taşı seçerek kaybettiyseniz makası, Makası seçerek kaybettiyseniz kağıdı ve kağıdı seçerek kaybettiyseniz, taşı seçin.

  Kısaca, dikkatli bir şekilde oynarsanız rakibinizin stratejisini bozmak aslında pek de zor değil. Aynı zamanda bu ‘şans’ denilen şablon oyununu kazanmak da öyle.

   

   

   

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz