More

  Rustik Tarz Bir Ev Düzenlemek İçin Fikirler

  Oturduğumuz evin tasarımı hepimiz için önem arz ediyor. İçinde bulunduğumuz ortam modumuzu öylesine etkiliyor ki… Mutlu olmadığımız bir ev bizim için kabus sayılabilir. Evet, hepimiz sıfırdan bir ev düzenlemek için gerekli maddi güce sahip olmayabiliriz. Ama sizinle paylaşacağım fikirler ışığında küçük dokunuşlarla da evinizi Rustik Tarz da döşemeniz mümkün!

  Rustik Tarz Nedir?

  Tamamen doğadan ilham alarak yapılan iç mekan tasarımlarına Rustik Tarz deriz. Doğal, kaba, eski ve rahat bir stildir. Eski çağlarda insanların bütün mobilyalarını elleriyle yaptığı zamanlardan ilham alır. -Aslında bu elinizle yapabileceğiniz DIY’ları yoğun kullanabileceğiniz bir akım- 🙂 O dönemde çoğu şey topraktan geliyordu ve organik yapısı rustik tarza ilham verdi diyebiliriz.

  Rustik tarzın içerdiği diğer kategoriler yelpazesi de geniştir. Toskana, kıyı, yazlık ve modern rustik gibi varyasyonlar içerir. Bu varyasyonlardan bağımsız olarak Rustik Tarz; sağlam, doğal güzelliği vurgular. Yukarıda bahsettiğim daha geleneksel anlamda bu tarz ağır bir hava yaratacakmış ve karanlıkmış gibi görünebilir. Fakat günümüzde daha hafif ve taze hissettiren bir stile dönüşmüştür.

  Yıpranmış, ham ahşap, rustik tarzda bir iç mekan yaratmak için kullanılan en yaygın malzemelerden biridir. Bu, bireysel mobilya parçalarıyla kapılar, pencereler ve şöminelerin etrafındaki ahşap süslemeler ile alanınıza dahil edebilirsiniz. Bununla birlikte, ahşap tonlarının ve cilaların baskınlığı, karanlık hissettiğiniz bir alan yaratabilir. Alanı aydınlatmak için rustik bir renk paleti, doğrudan doğadan alınan beyaz ve nötr renkleri dengeleyen toprak renklerini içerir.

  Öte yandan, bu stili hayata geçirmek için genellikle kanvas, çuval bezi, yün ve keten gibi organik tekstiller kullanabilirsiniz. Sahte hayvan derileri de bir seçenektir. Döşeme açısından ahşap, fayans veya taş gibi doğal malzemeler en özgün görünümü oluşturacaktır. Sisal, jüt veya deniz otu gibi doğal malzemelerden yapılmış dokulu alan kilimleri de ekleyebilirsiniz.

  Rustik Tasarım İçin İpuçları

  • Ham, doğal malzemeler

  – Evinizi orijinal özelliklerine geri döndürerek başlayın. Bu, doğal ahşap, karo veya taş zeminler içerebilir. Aynı zamanda, tavanda açıkta kalan ahşap kirişler, tuğla duvarlar, şömineler veya ahşap kapı veya pencere çerçevelerini içerebilir. Evinizde bu özelliklerden hiçbiri yoksa geniş tahta zeminler yapabilirsiniz. Bu, rustik bir görünüm yaratmanıza olanak sağlar. Bunlar basit ve sağlam görünümdedir ve rustik bir tarz yaratmak için mükemmel bir temel sağlar.

  • Ahşap ve antika mobilyalar

  – İlk olarak, büyük, sağlam mobilya parçaları, rustik iç tasarımı tamamlar. Geri kazanılmış ahşaptan yapılmış mobilyaların yeniden tasarlanmış ve eski parçalarla karıştırılması, güzel, rahat bir rustik cazibe katacaktır.

  • Dokulu, organik tekstiller

  – İkinci olarak, zeminleriniz ve önemli mobilya parçalarınızı yerine yerleştirdiğiniz. Üzerine doğal, baskısız, dokulu kumaşlar, örtüler ve kilimler mekanınıza rustik bir sıcaklık ve rahatlık katacaktır. Ayrıca, kanvas, çuval bezi, yün, keten, jüt ve sisal mükemmel rustik ev dekor seçenekleridir.

  • Parlak olmayan metal

  – Son olarak, rustik mekanlarda parlamayı önlemek en iyisidir. Bunun yerine, aydınlatma armatürleri ve donanım seçerken, parlak olmayan metalleri tercih edin. Örneğin, yeniden tasarlanmış metal ve endüstriyel donanım, daha fazla eski zaman hissi katacaktır.

   

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz