More

  Rota: Sardinya Adası

  Sardinya Adası nerededir?

  İtalya Cumhuriyeti ana yarımadasının güneyinde bulunan bir adadır Sardinya Adası. Sicilya’dan sonra Akdeniz’de bulunan en büyük yüz ölçümüne sahip ada olarak sayılır. Türkiye’de adını bir çiçek gibi “Sardunya” olarak telaffuz edildiğini de duyabilirsiniz.

  Sardinya, İtalyan Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölgedir. İtalyan Cumhuriyeti Anayasası’nda Sardinya’nın özel durumuna yer verilmektedir.

  Neden Sardinya Adası?

  Ada sahili bembeyaz kumlu plajlara ev sahipliği yapmaktadır. Sıcak, beyaz kumların üzerinden seke seke zümrüt rengi tertemiz denize girmek muhteşem bir his. Bunun yanında adanın sahip olduğu doğal güzellikler saymakla bitmez. Tüp dalışçıları ve tekne gezileri için kıyısı hiç bozulmamış Maddalena Ulusal Parkı manzarası nefes keser. Yemyeşil Nuraghe Su Nuraxi ise sert yağmurların toprak erozyonu yaratmasıyla ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda adada bulunan UNESCO Kültürel Miras listesindeki tek hazinedir. İnsan yaşamının adanın herhangi bir yerinde doğallığı bozmamış olması da çok büyük bir artı.

  Sardinya Adası’nda Erasmus yapmak?

  Her Türk gencinin hayali Erasmus, Sardinya’da çok daha keyifli. Hele de bahar dönemi gitmişseniz! Ben güz dönemi gidenlerden biri olmama rağmen benim için muhteşem bir deneyimdi. Erasmus zaten başlı başına muhteşem bir deneyim, orası ayrı.

  Sardinya Adası’nda Sassari şehrinde bulunan Sassari Üniversitesi tıp, mimarlık, mühendislik gibi pek çok fakülteyi içerisinde barındırıyor. Yazının bu kısmında Sardinya’da Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde Erasmus yapan bir öğrencinin neler yapabileceğinden bahsedeceğim.

  Öncelikle bütün sınavları geçtiniz, tercihinizi Sassari Üniversitesi’nden yana kullandınız. Şimdi yola çıkma vakti. Sardinya Adası’na nasıl gideriz? Adada 3 adet havalimanı bulunmakta. Evet, doğru duydunuz. Burası tek palmiyeli el değmemiş 5 metrekare bir yer değil 😀 Ada turistik olarak çok ilgi çektiği için oldukça büyük bir insan sirkülasyonuna sahip. Bunun yanında, adaya feribotla ve gemi ile de gitmek mümkün.

  Öte yandan, Mimarlık Fakültesi Alghero kentinde bulunurken diğer tüm fakülteler üniversitenin ismini de aldığı Sassari kentinde bulunmakta. İki kent arası mesafe ise tren ile yarım saat. Otobüsle gitmek de mümkün. Neden Sassari’ye gideyim ki? derseniz, bütün üniverdsite partileri orada daha zevkli. 😀

  Alghero şehir merkezi “Old Town” olarak geçiyor. Mimarlık Fakültesi de Old town’a yürüme mesafesinde. Roma imparatorluğu kalıntılarını hiç bozmadan kullanmışlar kent merkezinde. her gününüz orada geçecek zaten büyük ihtimalle. Öte yandan, adayla ve kentle alakalı anlatılacak çok şey olmasına rağmen yazıyı burada noktalayacağım. Meraklısı için  “Sardinya’da Erasmus” isimli başka bir yazıda tekrar görüşebiliriz. Ama kısaca; küçük şehir ve az nüfus seven bir mimar/peyzaj mimarı ya da şehir plancısı adayıysanız Alghero’da Erasmus kesinlikle düşünebilirsiniz.

  Sonuç olarak; Sardinya Adası, nefes kesici doğası ve muhteşem kültürel/tarihi yapısıyla kesinlikle görülmeye değer bir yer.

   

   

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz