More

  Modern Dekorasyon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  Son yıllarda hemen hemen hepimiz evimizin bir tarzı olsun istemeye başladık. Özellikle pandeminin etkisi sebebiyle evlere tıkıldık. Ve bu süreç bize aslında evin hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu hatırlattı. Bunun yanı sıra, çalışma mekanlarımızın da kendi ekleme ve çıkarmalarımızla nasil farklı yerlere dönüşebileceğini görmüş olduk. İşte bu dönemde, akıllara gelen en önemli sorulardan biri de “mekanımı hangi tarzda döşemeliyim?” Sorusu oldu. Eğer bir süredir araştırma yapıyorsanız ve Modern tarzda bir dekorasyon yapmak istiyorsanız Modern Dekorasyon hakkında bilmeniz gerekenler aşağıda olacak. Okumaya devam edin…

  Modern Dekorasyon Nedir?

  Modern Dekorasyon aslında sadeliğin ve geometrik formların ön plana çıktığı bir tasarım stili diyebiliriz. 1925 yılının başlarında Art Deco akımıyla ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Alman ve İskandinav özellikleri taşıyan bu akımda sade ve süssüz olmak en önemli anahtar noktalardan biridir.

  “Biçim işlevi takip eder” fikri bu stilin ana felsefesidir diyebiliriz. Yani, mobilyadan aksesuara bütün objeler işlevini yansıtmalıdır.

  Modern Stile Sahip Bir Ev İçin İpuçları

  Tabii ki modern bir eve sahip olmak isteyen okurlarımız için kullanabileceğiniz bazı ipuçları vereceğiz, başlayalım…

  1- Keskin hatlar. Modernizmde en önemli şey salonda, oturma odasında, yatak odasında, nerede olursa olsun mobilyalarınızın keskin hatlara sahip olmasıdır.

  2- Geometrik formlar/biçimler. Tüm eşyalarınızın ya da aksesuarlarınızın geometrik bir şekilden ilham alınarak tasarlandığından emin olun.

  3- Renk. Oldukça az renk kullanmaya gayret edin. Mondrian’ın kullandığı gibi dikdörtgen ve karelerden oluşan bir tablonun içini beyaz, kırmızı, siyah ve maviyle doldurduğunuzu hayal edebilirsiniz. Siyah, renkleri birbirinden ayıran çizgiler için kullanılmıştır örneğin. Ancak modern bir ev tasarlamak için daha açık renkler kullanmanızda fayda var. Siyah kadar koyu renkleri ufak aksesuarlarda tercih edebilirsiniz.

  4- Sadelik. Renk ve desen cümbüşleri, karışıklık bu stilin bir parçası değil. Sadelik kısmında Minimalizm’i andırıyor bile diyebiliriz. Modern tasarımda evde pratik ve fonksiyonel bir işlevi olmayan her şeyi evden çıkarıyoruz. Çeyizinizden kalma eski dantel örtülere veda etmenin zamanı gelmiş diyebilir miyiz?…

  5- Saklama alanı. Daha az kullandığınız ya da toplanmasından korktuğunuz her şey için bol bol saklama alanı açtığınızdan emin olun. Çünkü dışarıda kalan her şey fazlalık yapacak ve bu modern tasarımınızla zıtlık oluşturacaktır.

  6- Altıncı ve son maddemiz: kumaşlar. Nötr tonlarda ister yumuşak ister düz kumaşlar kullanabilirsiniz. Yeter ki üzerinde ekstra taş ve desen olmasın.

   

   

   

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz