More

  Minimalist Ofis Dekorasyonu

  Minimalist tarza sahip bir ofise ship olma fikri son zamanlarda oldukça fazla insanın hoşuna gitmeye başladı. “Minik” kelimesini çağrıştırdığı için her şeyin en küçüğünü almak gibi hissettiren bir kelime olsa da aslında öyle değil. Minimalist ofis dekorasyonu yapabilmek için öncelikle “minimalizm”in ne demek olduğunu kavramak gerekiyor. Yazının ilerleyen bölümlerinde meraklılarına minimal ofis dekorasyonu için birkaç maddelik bir öneri yazmış olacağım.

  Peki Minimalizm nedir?

  Yalınlık, nesnellik ve sadelik kavramlarını merkezine alan bir akım olarak nitelendirilebilir minimalizm. Diğer yandan, ABC sanatı ya da Minimal Sanat olarak da anılır. Son zamanlarda hayatımıza girmiş gibi görünse de modern sanat ve müzikte kökeni 1960’lara kadar dayanır. 

  Öte yandan, minimalizmin aslında bir hayat felsefesi olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Ünlü mimar Mies Van der Rohe’nin de söylediği gibi “less is more” yani “az çoktur” düsturunu benimsemiş insanların yaşattığı bir felesefedir.

  4 Maddede Minimalist Ofis Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

  1. Açık Renkler 

  Kullandığınız renkler dekorasyonunuzun ana hatlarını belirleyecek diyebiliriz. Açık ve soft renklerde bir duvar rengi seçebilir, daha sonra vurgulamak istediğiniz alanların arka planlarında ufak renk değişimleri yapabilirsiniz. Örneğin kırık beyaz bir duvar önüne bir ofis masası koyacaksanız arkayı tamamen beyaz bırakmak yerine bir geometrik şekil çizip içini açık yeşille renklendirebilirsiniz.

  2. Karmaşıklıktan Uzak

  Minimalizm’in en belirgin özelliği sadelik. Bu yüzden bir eşyayı/mobilyayı alırken kendinize onun gerçekten gerekli olup olmadığını sormakla başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, birbirini kesecek görüntüler oluşturan mobilyalar tercih etmek de bu akıma oldukça ters. Bunun yerine, bir ofis sehpası almak istiyorsunuz diyelim. Sehpayı şeffaf tercih ederseniz arkasindaki görüntüyü kesmeyecek ve size daha az karmaşık görünen bir ortam hazırlayacaktır.

  3. Fonksiyonellik En Ön Planda

  Bir önceki maddede bahsettiğimiz sadelik ve yalınlık bu maddede de karşımıza çıkıyor. Her ne kadar minimalizm “çok az eşya” demek olmasa da eşya alımını minimal düzeyde tutmakta fayda var. eğer minimalist bir dekorasyon istiyorsak. Diğer yandan az eşya demek gerekli eşyaları almamak demek değil. Örneğin; ofisiniz için bir ofis sandalyesi almak istiyorsunuz. Bunun yanında, dosyalarınızı koyabilmek için de bir dolap istiyorsunuz. İşte tam burada fonksiyonellik devreye giriyor. Ayrı ayrı bir masa bir de dolap almak yerine altında dolap olan masaları tercih edebilirsiniz. Yani minimum eşya, maksimum verim diyebiliriz.

  4. Doğal Işık

  Son olarak; minimal bir tasarım veren en önemli şey ışık. Dekorasyonunuzda pencere boyutlarını çalışmalarınıza engel olmayacak şekilde maksimum boyutlarda yapabilirsiniz. Doğal gün ışığı halk tabiriyle insanın içini açar. Bu nedenle yapay floresan gibi ışıklar asla o “minimalist” hissi veremez. Akşamları çalışıyorsanız, gün ışığı veren ampullerden kullanabilirsiniz. Tabii avizeyi de tek renk ve karmaşık seçmemek şartıyla 🙂

  En Son Makaleler

  Önceki İçerikRota: Sardinya Adası
  Sonraki İçerikHamile modası

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz