More

  Bir moda ikonu olarak: Marilyn Monroe

  Marilyn Monroe, asıl adıyla Norma Jean Mortenson, 1 Haziran 1926’da ABD’de dünyaya gelmiştir. Hepimiz için birer ikon haline gelmiş Monroe’nun hayatı nasıl başladı? Biraz inceleyelim..

  Marilyn Monroe’nun Hayatı

  Daha doğmadan babası tarafından terkedilen Monroe, daha sonraları annesinin psikolojik problemleri nedeniyle annesinden de ayrılmıştır. Annesinin hastaneye yatırılması üzerine 8 yaşındayken yetimhaneye yerleşmiştir. Daha sonraları yetimhanede tacize uğramıştır. Ve annesinin arkadaşının yanına yerleşmiştir. Ancak arkadaşının eşi de Monroe’yu taciz etmekten geri durmamıştır.

  Zaten çok zor bir çocukluk geçiren Monroe 15 yaşına kadar oradan oraya sürüklenmiştir. 16 yaşında Van Nuys Lisesi’nde okurken erkek arkadaşı olan James Dougherty ile evlenmiştir. Daha sonra James’in askeri teçhizatlarla alakalı bir meslek hayatı oluşmuştur ve orduya çağırılmıştır. Bu sırada Monroe, tekrar annesi ile yaşamaya başlamış ve bir ajansa kaydolmuştur. Ajans o dönem sarışın bir model aradığından saçını sarıya boyatmış ve dergilerde yayınlanan fotoğraflarıyla ün salmıştır. Tam olarak bu dönemde ismini Marilyn Monroe olarak değiştirmiştir.

  Daha sonraları 20th Century Fox’un yöneticisi Ben Lyon’un Monroe’yu keşfetmesiyle kendisinin önü artık açılmıştır. Monroe 15’ten fazla filmde oynamış, oynadığı filmler toplamda 200.000.000 $ civarı hasılat yapmıştır. Monroe, daha sonraları ABD Başkanı J.F. Kennedy ile aşk yaşamıştır. Ardından bu şöhrete dayanamayan yıldız intihar ederek yaşamına son vermiştir.

  Bütün bu bilgilerden sonra moda ikonumuz Marilyn Monroe’nun neden bir moda ikonu olduğuna geçelim.

  Moda ikonu olarak Marilyn Monroe

  Monroe, yüzündeki beni, baygın bakan gözleri, ironik eyelinerı ve hepimizin aklında canlanan beyaz elbisesiyle hafızalarımıza kazınmıştır. Onu bu denli bir moda ikonu haline getiren şey tabii ki kıyafetleri değil kendisidir. Ama biz yine de kıyafet tercihinden de ilham alabiliriz.

  İlk olarak Gentlemen Prefer Blonde filminde kısa bir süre giydiği altın rengi lame elbisesi daha sonraları bir ödül töreninde de giydikten sonra tüm dergi kapaklarına çıkmıştır.

  Kedi gözlükler ve mom jean pantolonlar da Monroe’nun dolabının vazgeçilmezleriydi. 2017 sonrasında tekrar trend olan bu parçalarda bile Monroe ilhamını görmek mümkün.

  Çizgili elbiseler de onun günlük yaşamında güzelliğine güzellik katan parçalardı. Altına giydiği sandaletler günlük bir kıyafetle bile ne kadar şık olduğunu gösteriyordu.

  Yazımızın sonuna gelirken, geçtiğimiz günlerde Kim Kardashian’ın giyip büyük zarar verdiği iddiası ortaya atılan Marilyn Monroe ‘nun 4.8 Milyon Dolarlık elbisesini unutmak olmazdı.

  Tüm bunlardan bahsettik fakat, Marilyn bir patates çuvalı dahi giyse yakışıyordu…

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz