More

  Muhteşem Kleopatra ile ilgili daha önce duymadıklarımız!

  Bugün konumuz Ocak M.Ö. 69 da doğup 12 Ağustos M.Ö. 30 da kendisini zehirleyerek hayatına son veren şanlı Kleopatra. Kendisini duymayan yoktur diye düşünüyorum. Günümüzde güzel bir insanı betimlemek için bazen Kleopatra gibi olduğunu söylemekteyiz. Kendisiyle ilgili aslında yanlış bildiğimiz ya da daha önce duymadığımız bazı bilgiler var. Bunları tabii ki sizinle de paylaşmasam olmazdı. Ama önce bakalım bu kraliçe kimmiş, nereliymiş, neyin nesi imiş…

  Kleopatra Kimdir?

  Bilindiği üzere destansı güzelliğe sahip ve Jül Sezar’la aşk yaşamış olan Kleopatra Antik Mısır’ın son Helenistik Kraliçesiydi. Aslında ismi ona özel bir isim değildi, kendisinden önceki kraliçeler de bu isme sahipti. Çünkü Kleopatra; Yunanca “şanlı babadan gelen kişi” anlamında kullanılıyor. Kendisinin tam adı: Kleopatra VII. Philopater. Neden bir Mısır kraliçesinin adı Yunanca derseniz de, çünkü kendisi Yunan’dı. Makedonya doğumluydu.

  Kleopatra babasının ölümünden sonra kendisinden 8 yaş küçük olan kardeşi ile birlikte tahta çıktı. Ancak daha sonraları kardeşi tarafından Suriye’ye sürgüne gönderildi. Bunun üzerinde iktidarı geri almak için planlar yaparken Jül Sezar ile tanışan Kraliçe, rivayetlere göre bir halının içerisine sarılarak Sezar’ın sarayına girip kendine onu aşık ettiği biliniyor.

  Daha önce duymadıklarımız…

  • Roma propagandası Kleopatra’yı cinselliği, çekiciliği ve güzelliğini kullanarak insanları baştan çıkaran bir manipülatör olarak tanımlasa da olsa o bunun çok ötesinde biriydi. 7 dil konuşmakla beraber fizik, matematik, felsefe ve astronomi eğitimi de vardı.
  • Yüz güzelliği bilinenin aksine o dönemin madeni paralarında o kadar güzel görünmüyor. Daha çok, ses tonu ve konuşma şekliyle nam salmış. Aurasının çok kuvvetli olduğunu söylememe gerek yok herhalde..
  • Kleopatra sandığımızın aksine bir yılanın ısırımasıyla ölmemiş olabilir. “Asp” olarak andığımız bir mısır kobrasını baştan çıkardı ve öldü rivayeti vardır. Ancak tarihçi Plutarch’a göre gerçeği kimse bilmiyor. Aynı zamanda Kleopatra’nın tırnaklarından birinin içerisinde ölümcül bir zehir olduğu da rivayetler arasında.
  • Son olarak, onun ünlü makyajı aslında bir korumaymış. Gözlerine sürdüğü malzemenin içerisindeki kurşun tozu miktarı çok önemliymiş. Analytical Chemistry dergisinde yayınlanan bir makalede Mısırlıların makyajlarının gözleri koruduğu yazıyordu. Kleopatra’nın makyajı 4 kurşun bazlı madde içeriyor ve Antik Mısır’da çok yaygın olan göz enfeksiyonundan onu koruyordu.

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz