More

  Keyifle Okuyacağınız Beş Bilim-Kurgu Kitabı

  • Fahrenheit 451 – R. Bradbury

  Adını, bir kağıdın yanma derecesi olan 451 Fahrenheit’tan alıyor. Bu bilim-kurgu kitap, daha sonraları sinemaya da uyarlanmıştır. Fakat senarist kendi yorumunu katmayı tercih edip bazı yerlerinde değişiklik yapmıştır. Film Türkiye’de ise “Değişen Dünyanın İnsanları” ismiyle gösterime girmiştir. Kitap, -bence- gerçekleşme ihtimali olan bir geleceği anlatıyor. Distopik fikirlere ilgisi olanların tek solukta okuyabileceği muhteşem bir eser.

  • Geri Giden Saat, E. P. Mitchell

  Zamanında “The Sun” isimli gazetede yazarın isimsiz yayımladığı ilginç öykülerin daha sonraları 1938’de kitaplaştırılmasıyla oluşmuştur. Bilim-kurgu eseri Geri Giden Saat. Kitapta yazarın sonsuz hayal gücü ve kurgusuna tanıklık edebilirsiniz. İçerisinde bilinç aktarımı, ışınlanma gibi pek çok konuda ufkunuzu genişletecek hikayeler barındırıyor. Bu kitabı bilim-kurgu seven herkes kitaplığına eklemeli.

  • Yok Oluş, J. Vandermeer

  Southern Reach üçlemesinin ilk kitabı olan Yok Oluş’tan tek başına bahsetmeyeceğim. Üçleme bir bütün olarak kesinlikle her okurun kitaplığında bulunmalı bence. Kitap, daha sonra sinemaya da uyarlanmıştı, “Annihilation” olarak izlemiştik. Fakat sinema hali biraz daha kitaba göre romantize edilmişti. Öte yandan, önce kitabı okuyup sonra filmi izlerseniz o beklediğiniz gerçek bilim kurgu tadını alamayabilirsiniz.

  Gelelim kitapta nelerden bahsettiğine;

  Kitap, Alan X olarak bilinen bir alana yola çıkan dört kadından oluşan bir ekibi anlatıyor. Bunlar; bir biyolog, bir antropolog, bir psikolog ve bir araştırmacı. Bu arada, Alan X, terk edilmiş ve uygarlığın geri kalanından kopuk bir yer. Bu ekip oraya giden 12. Keşif ekibi. Önceki keşifler ise kaybolmalar, intiharlar, saldırgan kanserler ve zihinsel travmalarla dolu.

  Roman, 2014 Nebula En İyi Roman Ödülü ve en iyi roman için 2014 Shirley Jackson Ödülü’nü kazandı.

  • 1984, G. Orwell, Bilim-Kurgu

  Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazar George Orwell tarafından kaleme alınmış distopik, alegorik ve politik bir bilim-kurgu roman. “Distopya konulu romanların en ünlülerinden biri. Kitapta kendine has kavramlara yer vermiştir. Bununla birlikte “düşünce polisi” tamlamasını da günümüze kazandıran Orwell’dir. Aynı zamanda kitapta geçen “çiftdüşün tekniği”ni açıklayalım. Bu kavrama göre karşıt kavramlar bir arada kullanılarak kişinin bariz gerçeğe aykırı olanı kabul etmesi beklenir. Çünkü kitaptaki düzende merkezî tek partiye bağlılık gösterilmesi gerekir. Bunun için de insanın gerekirse akla aykırı olanı bile doğru olarak kabul etmesi gerekir.

  Bazı kaynaklarda “Modern dünyaya bir protesto” olarak geçen bir bilim-kurgudur 1984. Yine kesinlikle kitaplığınızda bulunması gereken kitaplardan biri.

  • Dune – F. Herbert, Bilim-Kurgu

  Dune, Amerikalı yazar Frank Herbert tarafından 1965 yılında Analog dergisinde iki ayrı bölüm olarak yayımlanan bilim-kurgu romanıdır. 1966’da Roger Zelazny’nin Bu Ölümsüz kitabıyla birlikte En İyi Roman Hugo Ödülü’ne lâyık görüldü ve aynı zamanda En İyi Roman Nebula Ödülü’nü kazandı. Kitap geçtiğimiz yıl Zendaya ve Timothee Chalamet gibi oldukça ünlü isimlerin de oyuncuları arasında yer aldığı bir film haline getirildi. “Dune: Çöl Gezegeni” ismiyle Türk sinema salonlarında da gösterime girdi. Şu anda da yayınevine göre değişiklik göstermekle beraber 5 ya da 6 kitap olarak satılıyor. Ayrıca Dune serisinin ikinci filmini de şimdiden herkes dört gözle beklemeye başladı.

  Sonuç olarak kitabın konusuna gelirsek; Dune; “çeşitli soylu hanedanların gezegen tımarlarını kontrol ettiği feodal bir yıldızlararası toplumun ortasındaki uzak bir gelecekte” geçiyor. Romanda, Arrakis gezegeninin yönetimini üstlenen bir aile var ve bu ailenin oğlu genç Paul Atreides’in hikâyesini anlatıyor.

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz