More

  Japon Otel Kültürü

  Çoğumuzun bildiği ya da tahmin ettiği üzere Japon kültürü Türk kültüründen oldukça farklı. Gerek yemekleri gerekse giyim tarzlarıyla oldukça farklı görünüyorlar. Tabii mimarileri ve yaşam tarzları da buna dahil. Benim bugün üzerinde durmak ve bilgi vermek istediğim konu ise Japonların otel kültürü. Ancak buna geçmeden, biraz Japon kültürü ve tarihi hakkında bilgi vereyim istiyorum. Hiç bilmeyenler için biraz fikir olur belki.

  Japon Kültürü ve Tarihi

  Japonya Japonca’da “Nippon” ya da “Nihon” olarak telaffuz edilir ve bir Pasifik okyanusu ada ülkesidir. Yaklaşık olarak 6900 adadan oluşur ve insanlar genellikle kıyı şeridinde yaşar.

  Ülke genelinde konuşulan birincil dil Japoncadır. Modern Japonca olarak evrimleşmiş olan bu dil 3 alfabeden oluşur. Bunlar;

  • Kanji (logografik Çince karakterler)
  • Hiragana (fonetik bir Japon alfabesi)
  • Katakana (yabancı kelimeler için kullanılan fonetik bir alfabe) dır.

  Japonya daha sonraları modernleşmeye başladı ve devam etti. Her kültürde olduğu gibi Japon Kültürü de diğer kültürlerden oldukça fazla etkilendi. Modern kıyafetler (batılı tarzda kıyafetler) giymek her ne kadar artık normal karşılanmaya başlasa da özel günlerde kadınlar hala eski özel giysileri olan Kimonoları giymeye devam ediyor. Tabii tüm kadınlar değil.

  Öte yandan, Japon mimarisinde evlerin inşaat tarzı da modernleşme etkisiyle Batı mimari formlarının ve işlevlerinin tanıtılmasıyla önemli ölçüde değişti. Biçim, renk ve yapı malzemeleri bakımından birçok çağdaş Japon evi geleneksel evlerden önemli ölçüde farklıdır. Artık daha modern şekillere sahipler, daha fazla renk kullanıyorlar ve daha çok beton ve alçıdan yapılıyorlar.

  Gelelim asıl konumuza, Japon Otel Kültürü …

  Japon Otellerine Dair Bilmeniz Gerekenler

  Aslında Japonya’daki tüm oteller bahsedeceğim formatta değil. Ancak ilk ortaya çıkış yeri orası olduğu için bu oranın kültürüne ait bir şeymiş gibi hissettiriyor. Bahsedeceğimiz oteller ise daha önce duyduğunuza emin olduğum KAPSÜL OTELLER. Japon Otel Kültürü denince akla bu geliyor.

  Peki ama nedir bu kapsül otel? Müşterilerine birkaç temizlik ve bakım malzemesi, ortak alanda duş ve tuvalet, bir de yalnızca yatacak yer sunan bir konsept bu. Yatacak yer derken gerçek manada söylüyorum. Yani odanız bir kişinin sığabileceği büyüklükte. Ve içerisinde sadece bir yatak bulunuyor.

  Kapsül oteller Japonya’daki yoğun iş yaşamının ve temposunun etkisiyle ortaya çıkan alanlar. Bilindiği üzere başlı başına çok pahalı bir ülke olmasının da etkisi çok büyük. Bir kapsül otel işletmecisi, kapsül otel konseptinin İkinci Dünya Savaşı ardından Japonya’da gerçekleşen ekonomik atılımın sonucu ortaya çıktığını söylüyor.

  Normal otel fiyatlarının ortalama 8 bin yen (yaklaşık 450 TL) ile 35 bin yen (yaklaşık 2 bin TL) arasında değiştiği Tokyo’da, kapsül otellerin fiyatları ise gecelik 2 bin yen (yaklaşık 110 TL) ile 5 bin yen (yaklaşık 280 TL) arasında farklılık gösteriyor.

  İlk ortaya çıktığında sadece iş insanlarına hitap ettiği düşünülen oteller şimdilerde turistlerin de çok ilgisini çekmeye başladı. Çünkü lüks yerine iyi bir lokasyonda rahat bir seyahat yaşamak isteyenler için de oldukça uygun.

   

   

   

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz