More

  Dekorasyonda Hollywood Stili

  Hayatımızın çoğunu evimizde geçirdiğimizi düşününce evin nasıl tasarlandığı da önem arz etmeye başlıyor. Misafirlerimizin gelip de hayran kalacağı bir eve sahip olmayı hepimiz isteriz. Hollywood Stili ya da Hollywood Glam olarak aradığınızda epeyce kafanızda şekillenecek bilgi bulabilirsiniz. Bu tarz bir dekorasyon ihtişam sevenler için harika bir seçim olacaktır.

  1930’larda Hollywood’un Altın Çağı’nda başlayan bu akım günümüze kadar gelmiştir. Dramatik diyebileceğimiz bir üsluba sahip bu akım. Peluş, kadife ya da deri mobilyalar, gösterişli aksesuarlarla Viktorya Dönemi ve Art Deco akımlarının bazı yönlerine de sahiptir.

  Hollywood Stili Dekorasyon İçin Öneriler

  Bu tarzda çoğu zaman nötr tonlar hakimdir. Bej, kırık beyaz gibi renkler kullanabilirsiniz. Hollywood tarzı denince akla gelen tek bir renk paleti olmamakla birlikte, genellikle dekorasyon renklerle değil dokularla şekillenir.

  Lüks detaylar dekorasyonunuz için çok önemli. Altın varaklar kullanabilirsiniz. İhtişamlı, vintage vazolar ve avizeler de kullanmanız için uygun objeler. Bunun yanında, gümüş veya gri tonlar da evin/odanın havasını oldukça glam hale getirecektir. Görünümü yumuşatmak ve tamamlamak için ayna ve krom kullanabilirsiniz.

  Yerde kürk kullanabilirsiniz. Evinizde şömine varsa önünde duran bir post muhteşem görünecektir. (Tabii ki gerçek post değil…)

  Mobilyalarınızda doku çok önemli bir detay. Olabildiğince zengin ve zarif görünmesi için deri, nubuk, kadife gibi kumaşlar size uygun olacaktır. Öte yandan, mobilyalarınızın şeklini kavisli tercih etmekte fayda var.

  Abartılı mobilyalar tercih edecekseniz mobilyalarınızı basit objeler ve aksesuarlarla, ögelerle desteklemelisiniz. Büyük aynalar ve bolca güneş ışığı da yardımcı olacaktır.

  Aynı zamanda duvarlarınızda da bazı farklı dokular yaratmanızda fayda var. Duvar çıtaları ya da kabartmalı duvar kağıtları tercih edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, duvarların çok koyu ve baskın renklerde olmaması.

  Merdivenli bir eve sahipseniz (iç mekanda) Fildişi tonlarında ahşap kaplama deneyebilirsiniz. Biraz bohem biraz ortaçağ barok stiline yakınlaşmanızı sağlar ve Hollywood tarzı bir dokunuş sağlar.

  Orta ve yan sehpalar, büyük şamdanlar ve mumlar/mumluklar en iyi dostlarınız olacak.

  Parkelerinizin üzerinde gösterişli halılarla risk alıp göz alıcı bir görüntü elde edebilirsiniz. İran halıları ne kadar pahalı olsalar da iyi birer seçenek olabilir. Ee, adı üstünde, Hollywood tarzı bir görünüm istiyoruz. Zengin görünmenin ve ihtişamın diğer adı.

   

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz