More

  Evinizde İskandinav Tarzı Dekorasyon İçin Kullanabileceğiniz Hileler

  İskandinav tarzı dekorasyon, minimalizm, sadelik ve işlevsellik ile karakterize olmuş bir tasarım modelidir. İskandinav tasarımı 1950’lerden beri var olmasına rağmen, bugün hala iç tasarımda popüler bir trend olarak kalmaya devam ediyor.

  Sadeliği ve kullanışlılığı esas aldığı söylenebilecek bu tarza sahip bir ev tasarlamak isteyenler için bazı ipuçlarını sırasıyla bu yazıda paylaşıyor olacağız.

  İskandinav Tarzı Dekorasyon için Basit Vurgular Kullanın

  İskandinav tarzı, yukarıda da bahsettiğim gibi aslında “basitlik”ten ibaret diyebiliriz. Bir oturma odası tasarlıyorsanız, kanepeleri, koltukları, sehpaları bulabileceğiniz en basit şekillerden seçin. Köşeli formlar yerine daha doğal, beşeri görünmeyen formları tercih edin.

  Sıcak Hissettiren Kumaşlar

  İskandinav ülkelerinin konumları gereği oldukça soğuk bir iklime sahip olduğunu biliyoruz. İskandinav stili ise tam da bu yüzden insanların üzerinde, içinde sıcak hissedeceği kumaşlar ister. Örneğin içeriğinde yün oranı fazla olan kumaşları içermekte.

  Yine aynı sebepten, doğanın sıcak renklerini tercih edebilirsiniz. Yani turuncu, pembe, koyu yeşil gibi renkleri de kumaş tonlarında kullanmayı düşünebilirsiniz.

  Ahşap ve Metal Birleşimi

  İskandinav tarzı dekorasyon, doğal elementleri içerisinde oldukça fazla barındıran bir stil. Bu göz önüne alındığında, ahşap oldukça fazla kullanılan bir detay. Yalnızca yer döşemelerinde değil. Aynı zamanda mobilyalarda da ahşap kullanım oranı çok yüksek. Ahşaptan yapılmış kahve sephaları ya da sandalyeler bu tarzda öne çıkan tercihlerden.

  Öte yandan, ahşap öğelerin bitişlerini metal ile yapmak da o öğeyi oldukça iskandinavlaştırıyor. Yani şap bir sandalyenin metal ayaklara sahip olması buna örnek verilebilir.

  Taze Çiçekler ve Bitkiler

  Bu tarzın en en en önemli özelliği DOĞALLIK. Basit, zarif ve doğaya ait her şey İskandinav Stili’nde önemli bir yere sahip. İskandinav ülkelerinde/bölgesinde sokaklar taze çiçekler satılan mekanlar ve bitki satan insanlarla dolu. Dolayısıyla, İskandinav bölgesinde yaşayan biri dışarı çıktığında kendisine mis gibi kokan taze çiçekler almayı alışkanlık haline getirmiş olabilir! Bu da demek oluyor ki, Bu stili benimsemiş biri evinde özellikle yeşil ağırlıklı, ama her renk olabilir, iç mekan bitkileri bulundurmalı.

  Açık Renk Yer Döşemeleri

  Duvardan duvara halı döşemesi İskandinav Tarzı evler için asla düşünülmemesi gereken bir özellik! Yer döşemesi, genellikle doğal açık renginde veya beyaza boyanmış hafif sert ahşap malzemelerden yapılmalı. Lamine hafif döşemenin, İskandinav tasarımınız için harika bir fikir olacağından eminim.

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz