More

  ERASMUS+ Nedir? Nasıl Yapılır?

  Son yıllarda gerek teknolojinin gelişmesi, gerek ulaşımın kolaylaşmasıyla öğrencilerin yurt dışında eğitim görme isteği de oldukça arttı. Doğrudan yurt dışında bir üniversitede okumak çoğu kişi için zor. Çünkü gerekli maddi bütçeye sahip değiller. Bu noktada, yurt dışında eğitim almak isteyenler için farklı imkanlar doğuyor. Bunlardan bir tanesi de Erasmus. Biraz araştırma yapan herkesin karşısına programla ilgili içerikler çıkıyor. Ben de Erasmus programına katılmış bir öğrenci olarak size biraz bahsetmek istedim.

  Adını 1469-1536 yılları arasında yaşamış, hayatını farklı ülkelerde eğitim öğretime adamış ve Hümanizm akımının öncülerinden sayılan Desiderius Erasmus’dan alır. 

  Erasmus Öğrenci Değişim Programı, Hayat Boyu Öğrenme Programına bağlı 4 projeden bir tanesidir. Bu programa üniversitede lisans ya da yüksek lisans döneminde katılabilirsiniz. Doktora yaparken de katılabilirsiniz. Erasmus’un asıl amacı farklı ülkelerin kültürlerini birbirine tanıtmak. Öte yandan da mevcutta okuduğunuz bölüm/disiplinde farklı ülkelerdeki insanların nasıl çalıştığını görmek. Her anlamda size artı değer katacak olan programın bence en güzel özelliği dünyanın birçok yerinden arkadaşlara sahip olmak.

  Erasmus Nasıl Yapılır?

  Tüm hazırlık sürecinde okulunuzdan destek alıyorsunuz. Ayrıca kulunuzun Erasmus Ofisi ile görüşmenizde fayda var. Öte yandan danışman hocanız da ders seçimleri, eş değerlik formları vs. İle ilgili destek oluyor. Ancak genel olarak şubat ayının ilk haftası veya en geç mart ayının son haftası başvuruların sisteme yüklenmesi gerekiyor.

  • İlk aşama okulun web sayfasından online olarak başvuru yapmak
  • Üniversitede örgün öğrenim gören tam zamanlı lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmak
  • Sadece eğitim alınan üniversitenin anlaşmalı olduğu kurumlar ve yer aldığı ülkeler arasından seçim yapmak
  • Programdan faydalanmak için lisans ve ön lisans ilk yılını tamamlamış olmak
  • Üniversiteye göre değişebilmekle birlikte erasmus için gereken ortalama lisans öğrencileri için en az 2.20 yüksek lisans veya doktora öğrencileri için en az 2.50 ortalamaya sahip olmak
  • Öğrenme veya staj hareketliliği başvuru formu doldurmak
  • Kısa bir özgeçmiş
  • Güncel transkript
  • Program öncesinde ve sonrasında OLS (Çevrim içi dil desteği) sistemi üzerinden 2 adet sınavına girmek ve en az 60/100 sonucu almak ( Zorunlu olduğu halde bu sınavları almayan öğrencilerden kesinti yapılır)
  • İlk sınavdan C2 alan katılımcı 2. Sınava girmek zorunda değildir.

   

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz