More

  Dyatlov Geçidi Vakası: 60 Yıllık Sır Çözüldü Mü?

  Daha önce duymayanlar için, olay Ural Dağlarında 9 öğrenci ve dağcının kaybolmasından oluşuyor. Aslında dondurucu soğukta ve karda dağcıların çığ vb sebeplerden vefat etmesi alışılageldik bir durum. Fakat ismini daha sonra kaybolan dağcılardan birinin soyadından alan Dyatlov Geçidi Vakası daha enteresan. Çünkü bu 9 dağcı şüpheli bir biçimde ölü bulundu. İgor Alekseyeviç Dyatlov önderliğindeki grup üyelerinin ismi şu şekilde.

  Zinaida Alekseyevna Kolmogorova.

  Lyudmila Aleksandrovna Dubinina.

  Aleksandr Sergeyeviç Kolevatov.

  Rüstem Vladimiroviç Slobodin.

  Yuri (Georgiy) Alekseyeviç Krivonişenko.

  Yuri Nikolayeviç Doroşenko.

  Nicolai (Nikolay) Vladimiroviç Thibeaux-Brignolles.

  Semyon (Aleksandr) Aleksandroviç Zolotarev.

  Yuri Yefimoviç Yudin.

  Pek çok biliminsanı, araştırmacı bu konuda seferber olduysa da gizemini çözemediler. Vakada cesetleri bulunan dağcılar çadırlarını bilinmeyen bir sebepten içerden yırtmıştı. Daha sonra kıyafet bile giyemeden kaçtıkları ortaya çıktı. Onları çadırdan kaçıran şey neydi? Bu soru herkesin kafasında yer etti. Daha sonraları bulunan cesetlerde ise çok ciddi radyasyona rastladılar. Söylenene göre; bir kente yetecek kadar radyasyon vardı bedenlerinde. Ayrıca, bulunan dağcılardan birinin gözleri ve dili yerinden çıkarılmıştı. Diğer iki dağcının ise kafa derisi yoktu. Dyatlov Geçidi Vakası incelendikçe gizemi artan olay basında sükse yaptı. Halk tarafında ise korku yarattı.

  Tüm bunların ardından olay çözülemeyip üzeri kapatıldı.

  Sır Perdesi Aralandı!

  Fakat Zürich’te bir Jeoteknik Mühendisi olan Alexander Puzrin olayın gerçekleştiği yerde bir deprem olabileceğine dair bir çalışma yayınlamıştı. Puzrin’in bu olaydan o sırada haberi yoktu. Dolayısıyla Dyatlov özelinde bir çalışma yapmamıştı. Olayı öğrendikten sonra üzerine tekrar çalışmaya karar verdi. Johan Gaume’nin de eşlik ettiği çalışmada oldukça detaylı formüller ve haritalar çıkarıp kullandılar. Arazide karın yarattığı sürtünmeyi ve eğim açılarını çıkardılar. Uzun uzadıya bir modelleme ve teori çıkardılar. Bir simülasyon yaratarak çığ altında kalan insan vücudu tepkimelerini araştırdılar.

  Sonuç olarak, teoriye göre yaşanan şuydu. Bölge topografya olarak çadır kurmaya uygun değildi. Rüzgarla beraber biriken kar levha salınımını etkiledi ve küçük bir deprem yaşandı. Çadırlar rampa görevi gördü ve parçalanmadı. Fakat ekip üyeleri şanslı değildi. Kaçmaya çalışırlarken karın altında kalmışlar ve onunla beraber savrulmuşlardı. Yani aynı yerde olmamaları bu sebeptendi. Kimisi hipotermi geçirmiş ve vefat etmişti. Kimisi Kçarken yaralandığı için yaşamını yitirmişti. Dili ve gözleri eksik olması yırtıcı kuşların işi olarak tanımlandı.

  Peki radyoaktif izlerin sırrı neydi? Görünüşe bakılırsa ekibin birden fazla kamp feneri vardı. toryum içeren fenerler patladı ve vücutlarına sıçradı. Bunu da bu şekilde açıkladılar.

  Peki, yıllardır süren bu sır perdesinin arka planının bu olması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz