More

  Dünyayı Gezmek için 3 Ucuz Yol

  Son yıllarda özellikle trend haline gelen “Dünyayı Gezmek” fikri hepimizi etkisi altına aldı. Hepimiz yurtdışına çıkma hayalleri kuruyoruz. Ancak yurtdışına çıkmak istediğimizde ilk baktığımız şey diğer ülkelerin para birimleri ve kurlar. Bu sebepten çoğumuz için hayal olarak kalıyor. Fakat öyle olmak zorunda değil! Dünyayı gezdirmese bile yurtdışında belki en çok gitmek istediğiniz yerleri görmenizi sağlayacak bazı fikirlerim var. En önemlisi de bu fikirler ucuz yoldan gidip bir süreliğine kalabilmenizi sağlayabilir. Hazırsanız başlayalım..

  Yurtdışına Gitmek ve Dünyayı Gezmek İçin Bazı Programlar

  1- Erasmus + Programı

  Erasmus+ Programı, Erasmus + Öğrenci Değişim Programı ya da Erasmus + Projesi: Lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencilerinin veya akademisyenlerin farklı ülkelerin üniversitelerinde bir ya da iki dönem eğitim görmesini sağlayan programdır. Programa katılım şartları not ortalaması ve İngilizce puanlarıyla belirlenmektedir. Kabul edildiğiniz takdirde hibe alarak yaşam masraflarınızı oldukça düşürmüş oluyorsunuz. Kabul aldığınız üniversitede bir de yurt varsa mükemmel. Hem farklı kültürlerden bir çok insanla tanışmış oluyorsunuz, hem de yurtdışında kendi disiplininizi deneyimlenmiş oluyorsunuz.

  2- Work and Travel Programı

  Work and Travel Programı Amerika Dışişleri Bakanlığı tarafınca yürütülen bir programdır. Programın asıl amacı farklı ülkelerden bireylere Amerikan kültürünü tanıtmaktır. Bir diğer amacı ise sezonluk artan alt sektörlerdeki işçi ihtiyacını farklı milletlerden insanlarla karşılamaktır. Work and Travel, aslında bir yaz programı. Çevrenizden elbet duymuşsunuzdur. Gidip büyük otellerde can kurtaranlık, DisneyLand’de animatör olan arkadaşlarınızı. Gidip 3 buçuk ay gibi bir süre Amerika’da çalışıp tahmin ettiğinizden çok daha fazla para kazanıp dönebilirsiniz. Tek problem, ülkenize dönmeme ihtimaline karşı lisans dönemi 4. Sınıf sonunda kabul etmiyor olmaları. Haksız da sayılmazlar değil mi?

  3- Avrupa Gönüllü Hizmeti (ESC)

  Avrupa Gönüllü hizmeti yani AGH 18-30 yaş arası bireyleri kapsar. Bir projeden kabul alan bireyler en az 2 en çok 12 ay boyunca Avrupa ülkelerinden birine gönderilir. Bu ülkelerde devlet veya özel kuruluşlarda gönüllülük faaliyetlerine katılırlar. Programdaki asıl amaç insanlara “Avrupalılık” bilincini aşılamaktır. Gönüllüler AGH projelerinin çoğunda cep harçlığı almakta ve aynı zamanda gönüllülere kalacak yer de sağlanmaktadır. Bazı gönüllülük projeleri katılımcılara bölgeye ait dil desteği hatta sertifika bile verebilmektedir. Yaşam masraflarınızın karşılandığı hem de severek yapabileceğiniz bir gönüllülük projesi hayatınızı değiştirebilir.

   

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz