More

  Dünyaya damga vurmuş bir imparatorluk: Antik Mısır !

  Antik Mısır Hakkında Kısa Özet

  Kuzeydoğu Afrika’da Nil Nehri’nin kıyılarında yayılan bir imparatorluk Antik Mısır. MÖ 3.050 yılları civarında kuruluşundan önce, ”Aşağı Mısır” (Nil Deltası ve güneyi, şimdiki Kuzey Mısır) ve ”Yukarı Mısır” (Teb kenti merkez olmak üzere günümüz Güney Mısır’ı) olarak ikiye ayrılmaktaydı. MÖ 3.150 yılında ilk firavunun yönetimi altında Aşağı Mısır ve Yukarı Mısır’ı politik olarak birleştirdi. Ayrıca, bu politik birlik, izleyen 3 bin yıl boyunca sürdü.

  Antik Mısır’ın birçok başarısı, bu uygarlık içinde ortaya çıkan çeşitli gelişmelere, uygulamalara dayanmaktadır. Taş ocaklarının işletilmesi, anıtsal piramit ve tapınakların yapımına olanak sağlayan ölçümleme ve inşaat teknikleri. Öte yandan, aşkın sonrası kaybolan arazi sınırlarının tespitinde harita ve kadastro bilgisi. Pratik ve etkili bir Tıp bilgisi, sulama ve tarım teknikleri, bilinen ilk geminin yapımı. Mısır fayans ve cam tekniği, yeni yazın biçimleri ve bilinen en eski barış antlaşması gibi. Sonuçta Mısır, kalıcı bir miras bıraktı, sanat ve mimarisi yaygın olarak örnek alındı ve eski yapıtları dünyanın uzak köşelerine kadar taşındı. Anıtsal kalıntıları, yüzyıllar boyunca gezginlerin ve yazarların ilham kaynağı oldu.

  Antik Mısırla İlgili İlginç mi İlginç Bilgiler

  Tutankamon’un Ölümü

  Tutankamon, hepimizin duyduğu muhtemelen en ünlü Mısır Firavunu. Ancak, nasıl öldüğü hala bir sır. 2013’te bir grup İngiliz araştırmacının katkılarıyla ‘Tutankhamun: The Mystery of the Burnt Mummy’ (Tutankamon: Yanmış Mumyanın Gizemi) adlı bir belgesel yayınlandı. 1968’de cesedi üzerinde yapılan x ışını kontrollerine dayandırılan belgeseldi. Firavunun Kaburga kemiğinde ciddi hasar olduğu ve ayağının kırıldığı tespit edildi. Bu bulgu ışığında araştırma ekibi, Tutankamon’u taşıyan at arabasının büyük olasılıkla kaza yaptığı ve firavunun bu sebeple yaşımını yitirdiğini düşündü.

  Öte yandan, Tutankamun’un bedeninin zayıf olduğu ve sıtmaya yakalandığı için öldüğü de şüpheler arasında.

  Mısır Kraliçesi Nefertiti’ye ne oldu?

  Kleopatra’dan sonra bilinen en ünlü Mısır Kraliçesi kuşkusuz Nefertiti. Mısır Firavunu IV. Amenhotep’in eşi olan Kraliçe Nefertiti, ülkeyi eşiyle beraber yönetti. M.Ö. 1336’dan sonra Nefertiti ile ilgili herhangi bir kayıt yok. Mumyası ve mezarının da nerede olduğu bilinmiyor.
  Bir teoriye göre, IV. Amenhotep’in hükümdar vekili oldu ve adını Neferneferuaten olarak değiştirdi. Bir başka teoriye göre de adını Smenkhkare olarak değiştirdi ve erkek gibi görünerek ülkeyi yönetti. Fakat bahsi geçen bu isimler Nefertiti’den sonra yaşadı.

  Nabta Playa Taş Çemberi’ni kim inşa etti?

  Göbeklitepe ve Stonehenge dünyanın tek en gizemli taş çemberi yapıları değil. Mısır’ın güneyinde de tıpkı bu yapılara benzer bir taş çemberi var. 1974’te keşfedilen Nabta Playa Taş Çemberi, ortasındaki büyük kayanın çevresinde çember oluşturacak biçimde yassı kayalar dikilmiş taşlar. Stonehenge’dan daha küçük olan yapının benzer amaçlarla inşa edildiği düşünülse de, neye hizmet ettiği tam bilinmiyor.
  2005 yılında astrofizikçi Dr. Thomas Brophy, uydu görüntüleri ile karşılaştırdığı yapının, uzayla bağlantılı sebeplerle inşa edilmiş olduğunu düşündü. 2007 yılında da bir başka makale, Nabta Playa Taş Çemberi’ndeki kayaların, ürünlerin ve mezarların konumunun, Cennet’le bağlantılı sembolik bir ilişki olma ihtimali olabilir dedi.
  Nabta Playa Taş Çemberi’nin ne ile bağlantılı olduğunu kimse bilmiyor. Yıldızlar, Güneş, antik bir tanrı? Hepsi olabilir.

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz