More

  Türkiye’nin Cennet Mekanları 1: Cunda Adası

  Bu yaz hepimiz sıcaklardan bunaldığımız için kendimizi bir su birikintisine atmanın hayaliyle yaşıyoruz. Nerede tatil yapsak, her yaz aynı yerlere gidiyoruz gibi sorular beynimizin içinde dolaşıp duruyor… Kendini Ege’nin soğuk sularına bırakmak isteyenler için bir cennet önerisiyle geldim! CUNDA ADASI !

  Cunda Adası Nerededir? Nasıl bir yerdir?

  Alibey adası olarak da anılmaktadır. Bu ismin arkasındaki sebep ise Kurtuluş Savaşı sırasında işgalcileri ilk kurşunun burda sıkılması. Kurşunu sıkan kişi ise tahmin edeceğiniz üzere Komutan Ali Bey. Ege Denizi’nde bulunan en büyük 4. Ada olan Cunda adası, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine bağlıdır. Ayvalık’a bağlı 22 irili ufaklı ada arasında yerleşime açık tek adadır.

  “Rakı, Balık, Ayvalık” üçlemesini hepimiz duymuşuzdur. Cunda adası Ayvalık’ta bu keyfi tadabileceğiniz en güzel yer. Dingin bir tatil isteyenler için muhteşem bir yer. Bu arada, gurmelerin ve tarihe meraklı kimselerin de en mutlu ayrılacağı yerlerden biri burası.

  Aynı zamanda, Cunda’nın , Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinde geçen Yunda Adaları’ndaki Galat olduğu düşünülmektedir.

  Cunda’ya Nasıl Gidilir?

  Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan havalimanına gelip daha sonra toplu taşımayla ya da özel aracınızla önce Ayvalık’a sonra da Cunda Adası na geçebilirsiniz. Aynı zamanda, İstanbul’dan deniz yoluyla gelmek istiyorsanız İDO Feribotlarıyla da Balıkesir’e gelebilirsiniz.

  Cunda Adası’nda Nereleri Gezebilirim?

  Ada haritada dolaşırken ne kadar küçük görünse de arabayla etrafını gezmek nerden baksanız 1 saatinizi alır. Dolayısıyla, çok küçük bir ada olduğunu söyleyemeyiz. Ayrıca, birçok insan adanın yalnızca tarihi merkezini gezip ayrılsa da gezilecek oldukça fazla yer var. Bunların bazıları;

  1. Sevim Ve Necdet Kent Kitaplığı
  2. Cunda Yel Değirmeni
  3. Rahmi M. Koç Müzesi
  4. Taş Kahve
  5. Cunda Despot Evi
  6. Anelemmatik Güneş Saati
  7. Cunda Tarihi Pazar

  Ayrıca, yemek yemek ve bir şeyler içmek isteyenler özellikle de sırf karnını doyurmak değil keyifli vakit geçirmek isteyenler için de bazı mekan önerilerim var.

  1. Vino Şarap Evi
  2. Cunda Taş Fırını
  3. Karadeniz Pastanesi
  4. Son Vapur
  5. Bay Nihat Restoran
  6. Deniz Restoran
  7. Teo’s Restoran
  8. Lal Girit Mutfağı
  9. Balıkçı Koboros Restaurant
  10. Adamis Zeytinyağlı Ev Yemekleri
  11. Pizza Uno
  12. Ayna
  13. L’arancia Cunda
  14. Dondurmacı Cemal
  15. Lokma İmparatoru
  16. Cilveli Cafe Bar
  17. Cielo Bistro Bar
  18. Orman Bar

  Özellikle L’arancia Cunda’ya gidip Sardalya sipariş etmenizi tavsiye ederim. Yanında getirdikleri sos gurmelere özel cinsten! Yani şahsen ben evde yapmayı ne kadar denesem de aynı lezzeti tutturamadım…

  Son olarak, Cunda’ya gitmişken Ayvalık Şeytan Sofrası’nı da görmeden geri dönmemenizi tavsiye ederim.

  Cunda’yla ilgili belki plajları ya da başka gezilecek yerlerle alakalı da yazılar isterseniz daha sonra yazabilirim. Umarım hoşunuza gitmiştir 🙂

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz