More

  Cannes Şehri

  Cannes Şehri, Fransa’nın güneyinde yer alan şehirlerden bir tanesidir. Yaklaşık 70.000 kişilik nüfusuyla aslında görece küçük olan bir kenttir. İsmini de verdiği ünlü Cannes Film Festivali ile hafızalarımıza kazınmıştır. Peki, festival özelinden çıktığımızda bu kentin gezilip görülecek nereleri vardır? Gidilmeli midir? Gibi sorularınız varsa ve eğer “sinemayla yaşayan bir şehir”. Ya da “yedinci sanatla dolu sokaklar göreceğiz”. Gibi beklentileriniz yoksa okumaya devam edin…

  Öncelikle Cannes şehrine gitmek için doğru tarihi arıyorsanız tavsiyemiz bahar aylarında gitmeniz olacaktır. Hem Mayıs ayı gibi gerçekleşen Cannes Film Festivali dolayısıyla ilkbahar aylarında gittiğinizde dünyaca ünlü isimlerle karşılaşabilirsiniz. Ve tabi yüzyıllardır görmediğiniz akrabalarınızı görmüş kadar sevinebilirsiiz. Aynı zamanda ünlülerin ne giydikleri, nasıl yaşadıkları ile ilgili koyu dedikodu muhabbetlerine girebilirsiniz. Hem de ilkbahar aylarında Cannes halkı kış aylarında turist görmeye hasret kaldığı için bazı keyiflerden daha ucuza faydalanabilirsiniz. Bahar ayları demişken, güneyde yer alan bir şehir olduğu için sonbaharda gidip efil efil gezmeyi de tercih edebilirsiniz.

  Cannes Şehri

  Öte yandan, “Eh, Cannes Şehri ‘ne geldik, şimdi nereyi göreceğiz?” diye düşünüyorsanız sizi şöyle alalım;

  Cannes Şehri, Gitmişken Gezebileceğiniz Bazı Yerler

  Palais des Festivals et des Congres

  Tabii ki ilk gitmeniz gereken yer Film Festivali’nin gerçekleştiği alan. Festival binası da bu alanda bulunuyor ve içerisine girip gezmeniz de mümkün. Aynı zamanda, binanın etrafında ünlülerin el izlerini de görebilirsiniz.

  Le suquet

  Le Suquet Cannes’ın eski şehir bölgesi, yani “Old Town”u diyebiliriz. Bu arada, burada görüp teker teker fotoğraflamak isteyebileceğiniz evlerin her biri minimum 400 yıllık. Yani kıymetini bilmek lazım gitmişken.

  Eglise Notre Dame de l’Esperance

  Cannes’ın tepesinde bulunan bu mekan her ne kadar dışarıdan bir kaleyi andırsa da aslında bir saat kulesi ve bir kiliseden oluşuyor.

  Promenade de la Croisette

  Kısaltılmış adı ile la Croisette, deniz kenarında uzanan 2,5-3 km’lik bir yol diyebiliriz. Birçok restoran, kafe ve ünlü otelin de üzerinde bulunduğu bu yolu kentin omurgası olarak tanımlasak yeridir.

  Forville Market

  Pazar yeri gezmeyi sevenler için Fransa adeta bir cennet! Yürüdükçe farklı lezzetler tadabileceğiniz ve pazardan tok ayrıldık diyebileceğiniz bir yer olarak 14.00’da kapandığını da belirtmekte fayda var. Yani şöyle biraz gezmek ve tadım yapmak için biraz erken gitmeniz gerekiyor.

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz