More

  Bir Moda İkonu Olarak 2; Coco Chanel

  Bir moda ikonu serimize tekrar hoşgeldiniz… Bugünkü yazımızın ilham kaynağı ve başrolü Coco Chanel. Kendisi ile ilgili oldukça fazla yazılacak şey var. Belki duyduğunuz üzere kendisi zamanında Türk Askerlerinin de kıyafetlerini tasarlamıştır. Lafı fazla uzatmadan, kendisi hakkında bilgilere ve neden bir ikon olduğuna değinelim.

  Coco Chanel Kimdir?

  Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel. 19 Ağustos 1883’te Fransa’da dünyaya geldi. Gabrielle henüz 12 yaşındayken annesi tüberkülozdan hayatını kaybetti. 2 kız 2 de erkek kardeşi vardı. Annesinin ölümünden sonra babası onu ve kardeşlerini yetimhaneye bıraktı ve bir daha geri dönmedi. 18 yaşına bastığında kardeşlerini de alıp Aubuzine şehrinde bir ev tuttu. Fransız subayların kıyafetlerini diken bir terzide 6 yıl çalıştı.

  Daha sonra Chanel, çalıştığı yere gelen subaylardan biri olan milyoner Étienne Balsan ile tanıştı. Balsan, kendisini Cafe Chantant isimli lüks bir mekana davet etti. Chanel ilk defa böyle bir ortama girmişti. Mekanda şarkı söyleyen bir kadın vardı. Etienne’in ısrarıyla sahneye çıktı ve piyanist’in yanına yaklaşarak “ Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadero?” parçasını biliyor musunuz dedi. Yani “Coco’yu Trocadero’da kim gördü?”Şarkı bitti ama alkışlar bitmedi. Bir yandan da “Bir daha Coco! Bir daha Coco!” Diye haykırışlar gelmekteydi. Gabrielle sahneden indikten sonra Etienné kendisine sarıldı ve “ Co-co Co-co” diye fısıldadı. Ardından, “ Sen benim için bugünden sonra Coco olacaksın” dedi. Ve Coco Chanel aslında o gün doğmuş oldu.

  Chanel’i Eşi Benzeri Olmayan Bir İkon Yapan Neydi?

  Moda tasarımcısı Coco Chanel, “modern kadını” geliştirmekle tanındı. Bir keresinde, “Dürüstlüğü yeniden keşfettim ve kendi yolumda modayı dürüst hale getirdim” dedi. Belleri gevşeterek, etek boylarını kısaltarak ve pantolonları saran Chanel, kadın stilini yeniden tanımladı. Erkek giyiminden ilham aldı: temiz yakalı gömlekler, sade kazaklar ve bol kuşaklı ceketler. Kadınların hareket edebilecekleri giysiler yaparak kadınları dar giyimden kurtardı. Tasarımları, bağımsız kadının simgesiydi.

  Nasıl tüm zamanların en etkili moda ikonlarından biri haline geleceği, Lisa Chaney’nin “Coco Chanel: Samimi Bir Portre” biyografisinin konusudur. Kitap, programın Kadın Tarihi Ayı için hazırladığı biyografi dizisinin bir parçası olarak NPR’nin Bana Daha Fazlasını Anlat programında tartışıldı.

  Öte yandan, Coco Chanel kimsenin yapmaya cesaret edemediğini yaptı. Kadınlara pantolonu ilk o giydirdi. Masküleniteyi o uyarladı. Pek çok damga vuran sözüyle, aşklarıyla hep gündem olmayı başardı. Chanel kesinlikle moda ve iş hayatıyla eşi benzeri olmayan biriydi. Son olarak, söylediği bazı ironik sözlerle yazıyı bitireceğim.

  • Moda geçici, stil kalıcıdır.
  • Parfüm öpülmek istediğiniz yere sürülür.
  • Moda sokaklara ulaşmıyorsa moda değildir.
  • Moda demode olmak için yapılır.
  •  Bir genç kız iki şey olmalı: Şık ve muhteşem.

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz