More

  Antik Yunan ’a dair duymadığınız 10 bilgi

  Özetle Antik Yunan:

  Antik Yunan denince hepimizin aklına belli başlı fikirler geliyor. Çünkü gerçekten tarihin en ilgi çekici dönemlerinden biri. Bugüne kadar hepimiz pek çok şey okuduk ya da izledik. Belki de yaşadığımız coğrafya dolayısıyla gördük. Öncelikle hala hiç bilgisi olmayanlar için biraz Antik Yunan’dan bahsedelim. 

  Antik Yunanistan, bugünkü Yunanistan toprakları ile Küçük Asya’da (Anadolu) yaşayan toplumların kurduğu devlet ve uygarlıkların, MÖ 756 (Arkaik dönem) ile MÖ 146 (Roma İşgali) tarihleri arasında hüküm sürdükleri bölgenin adı. (Wiki) Antik yunan aynı zamanda demokrasinin de ilk temellerinin atıldığı yer olarak biliniyor. 

  Bunun yanı sıra, çok tanrılı inanca mensup bir toplum. Anlayacağınız, bir çok kişinin ilgi alanına girmiş olan Yunan Mitolojisi de bu dönemde var oldu. Zeus başta olmak üzere, Poseidon, hermes, Apollo, Afrodit de bu döneme ait Tanrı’lardan.

  Gelelim daha önce duymadığınız ilginç bilgilere:

  1- Antik Yunan’da insanlar çıplak egzersiz yapıyordu. Nedenini sormayın.

  2- Bu dönemde nüfusun %40 ila %80i kölelerden oluşuyordu.

  3- Antik Yunan’da insanlar eşcinsel ilişkileri doğal kabul ediyordu. Kimsenin kimseyle bu konuda bir derdi yoktu 😉

  4- Okul sözcüğü Yunanca “boş vakit” anlamında kullanılan bir sözcükten türetilmiş. Vay be! Okulu bırakan kardeşim bunu duysa kesinlikle haklı olduklarını düşünürdü 🙂

  5-Zengin aileler çocuklarını özel bir eğitmenle eğitiyordu. Hatta bu mentörlerin zaman zaman çocuklara pedofili bir ilgi beslediği de biliniyordu.

  6- Bu günlerde bir çok insanın aptal anlamında kullandığı “idiot” sözcüğünü o zamanlar politikacı olmayan insanlar için kullanmışlar.

  7- Bu dönemde birine elma fırlatırsanız onu sevdiğinizi söylemekle aynı şeymiş 🙂

  8- O dönemde ortaya çıkmış matematikçilerin buluşlarını hala kullanmaktayız. İsmini mucidinden alan Öklid Bağıntısı gibi.

  9- Antik Yunan ve Roma’da soylu insanlar tuz karşılığı köle satın alabiliyordu. Evet, tuz. 

  10- Antik Yunan’da bir işkence ve idam yöntemi olan Pirinç Boğa’nın mucidi Atina’lı Perilaus, kendi yaptığı icadın ilk kurbanı olmuştur. Hükümdar Phalaris, bu kadar zekice tasarlamış bir işkence ve idam yönteminden iğrendiğini ve yaratıcısını bununla ölüme mahkum ettiğini söylemiştir.

  Bonus: Selamlaşırken el sıkma geleceği de tabii ki Antik Yunan’a dayanıyor. El sıkışırken aklınıza gelmek dileğiyle…

   

  En Son Makaleler

  İlgili Makaleler

  Leave a reply

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz